10 października 2004

niedziela

godz. 19:00  Zamek

 
"Vivaldi goes jazz"
 
Gala na zakończenie Festiwalu
 
Wojciech Mrozek – dyrygent/klarnet
 
Quintet jazzowy
Karol Szymanowski - wibrafon
Wojciech Niedziela - fortepian
Jacek Niedziela - kontrabas
Krzysztof Przybyłowicz – perkusja
“Leopolis Chamber Orchestra”
strona oficjalna: http://www.mrozek.pl

   

A. Vivaldi - "Cztery pory roku" w opracowaniu na klarnet solo, orkiestrę smyczkową i kwartet jazzowy.
Program, który jest syntezą wielkich dzieł muzyki: Czterech Pór Roku Antonio Vivaldiego i muzyki Astora Piazzolli.
 
To najnowsza propozycja artystyczna uznanego na świecie, polskiego wirtuoza klarnetu, kompozytora, aranżera i dyrygenta Wojciecha Mrozka. Program ten jest syntezą wielkich i znaczących w historii muzyki dzieł: Czterech Pór Roku Antonio Vivaldiego i muzyki Astora Piazzolli. Łącznikiem całości programu jest jazz, który pojawia się nieoczekiwanie i w taki sam sposób ulatuje. Pełni on rolę odlotu w inne płaszczyzny estetyki, stylu, smaku, gustu i wyobraźni artystów i tam też prowadzi samych słuchaczy.
Do projektu tego Wojciech Mrozek zaprosił wybitne grono polskich jazzmanów: Karol Szymanowski /wibrafon, Wojciech Niedziela /fortepian, Jacek Niedziela /kontrabas, Krzysztof Przybyłowicz /perkusja oraz Leopolis Chamber Orchestra. Projekt ten powstał na kanwie podobnego ideą programu “ Mozart goe’s jazz”, który Mrozek nagrał na płycie CD, dla KOCH International wspólnie z kwartetem jazzowym Zbigniewa Namysłowskiego i kwartetem Camerata. Biorąc pod uwagę dzieła – hity tak wybitnych kompozytorów a także muzyków biorących udział w tym nietuzinkowym programie należy zakończyć opis i zaprosić do wysłuchania tej niebywale interesującej produkcji co niniejszym czynię.
 
Jacek Niedziela

góra

 
to jeden z najbardziej obecnie aktywnych artystycznie kontrabasistów polskich. Nagrał ponad 20 płyt z najlepszymi muzykami z Polski i USA. Jego autorski projekt łączący jazz i poezję zaowocował albumem "Jazzowe Poetycje" (1996). Innym jego znakomitym projektem była płyta "Sceny z Macondo" inspirowana twórczością Gabriela Garcii Marqueza (1999). Ostatnio dużo uwagi poświęca także karierze solowej, pokazując swój kunszt i wirtuozerię gry na kontrabasie - instrumencie trudnym i rzadko spotykanym w muzyce solowej. Artysta współpracuje z muzykami takimi, jak: Jan Ptaszyn Wróblewski,, Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Eryk Kulm, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski i innymi.
Od wielu lat jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
 
Wojciech Niedziela

góra

 
To czołowy polski pianista jazzowy. Artysta nagrał około 25 płyt CD z wieloma wybitnymi jazzmenami a w tym 3 płyty autorskie. Jest adiunktem na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wojciech Niedziela współpracuje z niemalże wszystkimi najwybitniejszymi polskim muzykami jazzowymi jak również z wieloma zagranicznymi jazzmenami.
 
Karol Szymanowski

góra

 
jest wybitnym i pierwszym na świecie wibrafonistą posługującym się unikatową 6-pałeczkową techniką gry. Artysta nagrał wiele płyt CD, w tym wiele albumów autorskich. Współpracuje z większością najlepszych polskich jazzmanów. Koncertuje w kraju i zagranicą. Obecnie obok działalności koncertowej jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
 
Krzysztof Przybyłowicz

góra

 
Główny nurt jego działalności artystycznej związany jest z muzyką jazzową. Lista zespołów i muzyków, z którymi współpracował jest bogata: String Conection, Alex Band, Informatoin, Samarpan Sławomira Kulpowicza, Krzesimir Dębski, Krzysztof Ścierański, Janusz Skowron, Andrzej Olejniczak, Zbigmiew Namysłowski, Michał Urbaniak, Zbigniew Jaremko, Tomasz Szukalski, Andrzej Jagodziński, Artur Dudkiewicz, Kuba Stankiewicz, Jarek Śmietana, John Blake, John Hick, Horace Paroan, Deborah i wielu innych. Koncertował w dwudziestu krajach Europy, USA i Kanadzie. Jazzowa część jego dyskografii obejmuje ok. dwudziestu pozycji. Obdarzony niebywałym feelingiem i wrażliwością muzyczną. Jego gra charakteryzuje się ogromną ekspresją, precyzją i brawurowymi solówkami. Wyróżnia się melodu=ycznym traktowaniem perkusji. Jest mistrzem gry sekcyjnej.
 
 
WOJTEK MROZEK

góra

 
" .. Od 1992 roku Pan W. Mrozek związany jest z Yehudi Menuhin LMN, dając dużą liczbę koncertów. Gra tego artysty wyróżnia się oprócz znakomitej techniki dużą inteligencją muzyczną oraz ciepłym dźwiękiem, spontanicznością i uczuciowością. Dwa razy występował w renomowanej sali Prinzregententheater w Monachium na uroczystych koncertach LMN w obecności Lorda Yehudi Menuhina i Profesora Augusta Everdinga. Nie tylko z powodu jego wysokich kwalifikacji, lecz także wielkiej autentyczności i miłego sposobu bycia, polecam jak najgoręcej Pana Wojtka Mrozka wszystkim kolegom muzykom, impresariom i sponsorom".

Yehudi Menuhin, LMN  Monachium 10.03. 1997

"... należy do grona poszukiwanych na świecie artystów ....." pisze Suddeutsche Zeitung.
 
Jeden z najwybitniejszych współczesnych klarnecistów, konsekwentnie przekraczający tradycyjne podejście do profesji muzyka
– instrumentalisty, niemal z każdym miesiącem poszerza zakres swojej twórczej aktywności.
Muzyk słynący z niekonwencjonalnych pomysłów i nieposkromionej wyobraźni, nieustannie szuka nowych środków wyrazu
i sposobów dotarcia do szerokiego kręgu odbiorców. Z właściwą sobie dynamiką wykracza poza schematy dzielące muzykę na popularną i elitarną swoich zaskakujących projektach łączy role: wszechstronnego instrumentalisty, kompozytora, dyrygenta
i profesjonalnego menedżera sztuki.
Wykształcenie zdobył w Akademii Muzycznej im Fr. Chopin w Warszawie - mgr/Dyplom z wyróżnieniem oraz na Monachijskiej Hochschule fur Musik - Dyplom Mistrzowski z wyróżnieniem. Zdobywca dwóch prestiżowych stypendiów: DAAD - Dwuletnie Stypendium Rządu Niemiec oraz YAMAHA Music Foundation of Europe.
 
Zdobywca drugiej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach, oraz specjalnej nagrody Rektora Akademii Poznańskiej za najlepsze wykonanie utworu polskiego. Zdobywca I Nagrody w Międzyuczelnianym Konkursie Klarnetowym w Niemczech/ Monachium oraz nagrody specjalnej dziennikarzy i krytyków Województwa Kujawsko - Pomorskiego "Złota Trąbka Eustachiusza"
Wojtek Mrozek współpracuje z : Orkiestrami Filharmonii Polskich oraz : Sinfonia Varsovia, Amadeus Chamber Orchestra, Leopoldinum, Capella Bydgostiensis, Wielka Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, International Orchestra of European Union, z kwartetami: Camerata, Henschel, Rodin, Leopolis oraz artystami : Krzesimir Dębski, Konstanty Andrzej Kulka, Michał Nesterowicz, Nigel Kennedy, Wolfgang Meyer, Andrzej Ratusiński, Ingolf Turban, Konstanty Vileński, Krzysztof Herdzin,
Zbigniew Namysłowski, Andrzej Jagodziński i wielu innych.
Od roku 2002 pełni funkcję głównego dyrygenta Chamber Philharmonic Orchestra Leopolis. Swój dyrygencki debiut odniósł
w Paryżu, gdzie zaproponowano artyście obok koncertów, nagranie dla paryskiej firmy fonograficznej EROL pierwszej debiutanckiej płyty CD z repertuarem : Dworzak i Czajkowski Serenady na orkiestrę smyczkową.
 
Wojtek Mrozek koncertuje w takich krajach jak: we wszystkich krajach Europy Zachodniej, w Bułgarii, Słowacji, Ukrainie, USA, Afryce i Ameryce Południowej. Bierze udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, oraz w programach TV oraz nagraniach dla rozgłośni radiowych. Koncertował w Prinzregenttheater, Max Josef Saal, Wielka Sala Monachijskiego Uniwersytetu, Wielka Sala Basel Casino, Schleissheim , Ludwigsburg, Rheingau, Carnegie Hall, Chicago Hall i wielu innych.
 
Dyskografia: Mozart in Jazz /KOCH International-BR, Tęczowy Chopin /Im Presto-PKO BP S.A., Rakija /Universal Music Polska, Dances of the World /CD Accord-Universal Music Polska Dances of the World II /AVIP, Serenady na smyczki /Erol Paris, Mozart
i Brahms kwintety /DUX –AVIP, Mozart i Salieri /AVIP-DUX, oraz Tańce Rzeczypospolitej /Si Music-PZU, a także kilka płyt z muzyką filmową, Styku Czterech Kultur /AVIP Na,
 
 
Chamber Philharmonic Orchestra LEOPOLIS

góra

 
Orkiestra kameralna Leopolis powstała w 1996 we Lwowie jako Orkiestra Kameralna Filharmonii Lwów z inicjatywy absolwentów konserwatorium lwowskiego, kijowskiego i moskiewskiego. Orkiestra liczy w zależności od programów 15 do 50 muzyków. Dyrektorem generalnym orkiestry jest Pan Yaroslav Mihal, a artystycznym Wojtek Mrozek. Od 2002 roku Pan Mrozek jest głównym dyrygentem orkiestry.
 
Na repertuar orkiestry składają się dzieła kompozytorów 19 – 20 wieku: na szczególną uwagę zasługują: Czajkowski, Dvorak, Schonberg, Stravinski, Britten, Schostakovitsch a także kompozytorzy ukraińscy Bortniansky, Berezovsky Silvestrov, Laniuk, Stankovych, Kolessa
 
Pomimo młodego wieku orkiestra osiągnęła już wiele międzynarodowych sukcesów:
Udział w festiwalu “ Warszawski spotkania muzyczne “ Studio S1 Witolda Lutosławskiego.
Udział w II międzynarodowym festiwalu muzyki współczesnej Kontrasty we Lwowie
Nagranie CD z Operą Alkid D. Bornianskyego ( w ’98 Światowa premiera ) pod dyrekcją Jean-Pierre Lore / Francja.
     Nagranie to otrzymało pochlebną recenzję w New Jork Times z dnia 27. 06. 1999
Tourne we Francji i Belgii - 1998
 
Z końcem 1998 orkiestra otrzymała zaproszenie Dyrektora Orchesters of Flanders I Fiamminghi Herrn Rudolf Werthena, i wzięła udział w dwóch wielkich projektach w gmachu Opery Musik Hall (Belgien): Aida / Verdi (Koln XII 98) i Carmen / Bizet  Forest National, Brussel II 99, Koln XII 99.), Aida / Verdi (Forest National, XI 2000). Oprócz udziału w operach orkiestra koncertowała
w I Fiamminghi w Concertgebouw (Amsterdam, Roterdam), Musikverein Wien i wielu innych salach koncertowych Europy.
 
Leopolis koncertuje regularnie w : Francji, Belgii, Holandii, USA, Monte Negro, Niemcy:
Francaix (Paris 19-20. III 1999). La Musique Chambre de D. Borniansky (Paris 22 – 25. III 1999)
Sierpień 1999 Tourne w USA
Październik 1999 Tourne w Belgii
Marzec 2000 Tourne Francja - Requiem von i Dvorak. A także nagranie dalszych CD z muzyką J. Massnet La Terre Promise
Kwiecień 2000 Tourne w Monte Negro
Sierpień 2000 Tourne w Niemczech
Listopad 2000 Tourne w Polsce i Belgii
Marzec 2001 wielkie tourne we Francji z udziałem Igora Oistracha.
Marzec 2002 koncerty w Paryżu i nagranie dla paryskiej wytwórni fonograficznej EROL płyty CD “Serenady na orkiestrę       
    smyczkową “ Dworzaka i Czajkowskiego pod dyrekcją W. Mrozka.
Maj 2002 Festiwal w Łańcucie
Sierpień 2002 Edinburgh Fringe Festival
 
Leopolis występowała pod dyrekcją : Krzesimira Dębskiego , Jean-Pierre Lore, Grigori Penteleitchuk, Rudolf Werthen, Peter Histelink oraz koncertowała z wieloma solistami takimi jak :
W. Mrozek, I. Oistrach , K.A.Kulka, A.Bauer, O. Pasiecznik, K. Vilensky i inni.
 
Orkiestra ma w swoim dorobku wiele płyt CD, nagrań i programów TV oraz radiowych.
Więcej informacji na
 http://www.mrozek.pl / link Leopolis.

góra